Z nedělního kázání o 2. neděli adventní

13.12.2013 17:18

Drazí přátelé, ne každý z nás žije, ale bohužel přežívá. Hodnoty člověka jsou nastaveny v mnoha případech tak, že v době adventní se plní parkoviště před naším kostelem, ale ne proto, že by lidé hledali podstatu této doby, ale nakupují na předvánočních trzích. I dnešní evangelium vybízí k neustálému hledání a vytváření základního stavebního materiálu našeho života z ušlechtilého a nezničitelného. Možná nám více poví příběh z pera mého oblíbeného autora Bruna Ferrera v knize Další příběhy pro potěchu duše.

Podvodník

Jeden stavbyvedoucí pracoval po dlouhá léta ve velké stavební společnosti. Jednoho dne dostal příkaz vystavět ukázkovou vilu podle projektu, který mu bude nejvíce vyhovovat. Mohl si vybrat i místo, které chtěl, a nemusel hledět na výdaje. Hned se pustil do práce. Ale protože si myslel, že na slepé důvěře zaměstnavatele vydělá, nakoupil nekvalitní materiál a zaměstnal nepříliš dobré dělníky, aby na materiálu a na mzdách ušetřil peníze, které pak šly do jeho kapsy. Když byla stavba u konce, stavbyvedoucí odevzdal klíč k vile řediteli své firmy. Ředitel mu ho s úsměvem vrátil a potřásl mu rukou. „Tato vila je dar pro vás, protože vám chceme projevit svou úctu a vděčnost za vykonanou práci.“

Myslím, že není co dodat, jen snad to, abychom svůj život současný i budoucí stavěli z ušlechtilého a poctivého materiálu, abychom mohli žít a ne jen přežívat. Amen.